Yaratıcı İskele Çözümüyle Ayinler Kesintiye Uğramadı - LAYHER


BAŞARI HİKÂYELERİ – FİKİRLER. ÇÖZÜMLER. OLANAKLAR.

Genel Bakış


YARATICI İSKELE ÇÖZÜMÜYLE AYİNLER KESİNTİYE UĞRAMADI

Floransa'daki Santa Maria del Fiore Katedrali, İtalya'nın en önemli turistik mekanlarından biridir. 2018 yılında, tavanlardan birinde bakım ve yenileme yapılabilmesi için katedralin içine bir iş ve kuş kafesi iskelesi kurulması gerekiyordu. İskele sağlayıcısı hem açık biçimde tanımlanmış hem de karmaşık bir görevle karşı karşıya kaldı: oturma kapasitesinde herhangi bir azalma olmaksızın katedralin bir ibadet yeri olarak kullanılmasına izin veren bir iskele kurmak. Siena merkezli bir iskele şirketi olan Edilcomit Ponteggi s.r.l., büyük ölçüde şirket tarafından ilk kez kullanılan Layher Allround Hafif İskele ve Layher Allround FW Sistemi sayesinde bu zorlu görevi kabul etti ve apsisi köprülemek için mükemmel çözümü buldu.

Santa Maria del Fiore Katedrali, Toskana'nın Floransa kentinde ünlü bir simge yapıdır. Türkçesi “Çiçeğin Aziz Meryem Katedrali” şeklinde çevrilebilecek katedral, kilise mimarisinin harika bir örneğidir. Sadece Hıristiyan dünyasının dördüncü en büyük ve en uzun kilisesi değil, aynı zamanda dünyadaki en büyük tuğla kubbeye de sahiptir. 2018 yılının ortalarında, katedraldeki 40 metre yüksekliğindeki tavanın bir bölümünün altına, denetim ve bakım çalışmalarının yapılabilmesi için bir iskele kurulması gerekiyordu. Önemli bir gereklilik de iskelenin altındaki katedral alanının hala ayinler için kullanılabilir kalmasıydı.

Teknik yaratıcılık anahtardı

İskele kurulum işini Edilcomit Ponteggi s.r.l. aldı. Toskana şehri Siena merkezli iskele şirketi onlarca yıllık deneyime sahiptir ve Toskana sınırlarının çok ötesine uzanan bir üne sahip olan inşaat hizmetlerinin aranan iş ortağıdır. 1984 yılında kurulan şirket, inşaat iskeleleri, cephe iskeleleri ve diğer iskele türlerinin planlanması ve kurulumunda uzmanlaşmıştır ve sofistike ve yaratıcı çözümleriyle nam salmıştır. Edilcomit, 2004 yılından beri Layher’i tercih etmektedir ve Alman yapımı iskele ürünlerinin devamlı müşterilerindendir. Edilcomit'in genel müdürü Mariangela Vallerani nedenini şu şekilde açıkladı: “Layher Allround İskele çok verimli ve güvenilir bir sistemdir. Aynı zamanda inanılmaz derecede esnektir ve üzerinde çalıştığımız herhangi bir projeye uyarlayabiliyoruz. Layher iskele ayrıca çok yönlüdür de: kuleler, destek yapıları, kalıp ve takviye iskeleleri, cephe iskeleleri için taşıyıcı yapılar, çalışma platformları, merdivenler, geçici köprü yapıları ve diğer çeşitli uygulamalar için kullanılabilmektedirler.” Şirketin özel uzmanlık alanlarından biri de tarihi binaların renovasyonudur ve Edilcomit halihazırda Floransa Katedrali benzeri proje deneyimlerine sahiptir. Ayrıca, Siena'daki San Domenico Bazilikası'nda çatı altı çalışmaları için Layher iskelesini tercih etmişlerdir ve bu yapı da halka açık kalmaya devam etmiştir.

Layher Allround FW Sisteminin ilk kullanımı

Edilcomit, Layher Allround Hafif İskele ile Allround FW Sistemini ilk kez Santa Maria del Fiore projesinde birleştirdi. Allround FW Sistemi, iş sahalarındaki geçici köprü yapıları ve destek yükleri için Layher tarafından geliştirilmiştir. Allround İskele ve sadece üç ek bileşeni içeren etkili ve uygun maliyetli çözümlerin uygulanmasını mümkün kılar. Bir Allround FW direği, sabit bir Allround FW üst ve alt kirişi ve uzunluğu ayarlanabilen bir Allround FW diyagonal çubuğundan oluşan bağımsız parçalar hızla birbirine cıvatalanır. Standart Layher Allround İskele yanal takviyesi kullanılmıştır.

Bakım ve restorasyon çalışmaları yapılırken müşterinin katedralin açık kalması talebine uygun olarak, FW Sistemi Layher Allround İskele'nin yan duvarlarına dayanan iki platform inşa edildi. 13,25 m x 5,88 m çalışma yüzeyine sahip birinci platform, iskelenin orta kısmını birbirine bağlamakta ve sabitlemekte, ikinci platform ise üzerindeki iskeleyi desteklemektedir Hızlı montajı mümkün kılmak için, platformların destek yapısı ara seviyelerde önceden monte edildi, ardından yukarı kaldırıldı ve yerine sabitlendi.

Rahat iniş ve çıkış

Bir Layher platform merdiven kulesi, çalışma platformlarına güvenli erişim sağladı. Layher platform merdiveni, çalışma alanına engel teşkil etmeden güvenli ve zahmetsiz şekilde iniş-çıkış ve malzeme taşımayı mümkün kılmaktadır.

Matteo Milia, Edilcomit teknik proje yöneticisiydi. “Beş iskele ustamız Layher Allround İskele yapısını 31 günde kurdu. 2018 Eylül ayı ortasına kadar, tavan iskelesi tamamlandığında, 75 kg/m yük taşıma kapasiteli 1.795 m²'lik yaklaşık 55 ton iskele malzemesi kurmuşlardı. Ortaya çıkan nihai erişilebilir platformun yüksekliği 37,5 m idi.

KULLANILAN İSKELELER:

Yaratici Iskele Cozumuyle Ayinler Kesintiye Ugramadi 01
Yaratici Iskele Cozumuyle Ayinler Kesintiye Ugramadi 02
Yaratici Iskele Cozumuyle Ayinler Kesintiye Ugramadi 03
Yaratici Iskele Cozumuyle Ayinler Kesintiye Ugramadi 04
Yaratici Iskele Cozumuyle Ayinler Kesintiye Ugramadi 05
Yaratici Iskele Cozumuyle Ayinler Kesintiye Ugramadi 06
Yaratici Iskele Cozumuyle Ayinler Kesintiye Ugramadi 07
Yaratici Iskele Cozumuyle Ayinler Kesintiye Ugramadi 08
Yaratici Iskele Cozumuyle Ayinler Kesintiye Ugramadi 09
Yaratici Iskele Cozumuyle Ayinler Kesintiye Ugramadi 10
Yaratici Iskele Cozumuyle Ayinler Kesintiye Ugramadi 11
Yaratici Iskele Cozumuyle Ayinler Kesintiye Ugramadi 12
Yaratici Iskele Cozumuyle Ayinler Kesintiye Ugramadi 13