Macar Tarihi Dokusunu Koruyoruz - LAYHER


BAŞARI HİKÂYELERİ – FİKİRLER. ÇÖZÜMLER. OLANAKLAR.

Genel Bakış


MACAR TARİHİ DOKUSUNU KORUYORUZ

Macaristan'ın başkenti Budapeşte'nin 14. bölgesi, doğrudan Şehir Parkı'na giden muhteşem villalar ve geniş caddeler için bir vitrindir. Bu binalardan biri olan neo-barok tarzı Róheim Villası, 20. yüzyılın başlarında inşa edilmiştir. Bugün, yaklaşık 120 yıl akabinde ciddi bir renovasyona ihtiyacı duymaktadır. Çok katlı bina, 1918'de Aster Devrimi sırasında savaş dönemi başbakanı István Tisza'nın suikasta uğradığı yer olarak ün kazanmıştır. Ancak, yıllar geçtikçe, özellikle çatısı giderek harap hale gelmiştir. Bu projenin temel önceliği, güzel heykelleri, muhteşem panelli tavanları ve korkulukları ile birlikte Róheim Villasını korumaktı. Bu, geçici bir çatı kaplaması da dahil olmak üzere, koruma altındaki binanın etrafına bir iskele kurulması gerektiği anlamına geliyordu.

İskele, 3D planlama teknolojisi ile tasarlandı ve iki Layher Sistemi olan Allround ve SpeedyScaf’ın dahil edildiği pratik bir çözüm içeriyordu. Tüm proje gereksinimlerini karşıladı ve sorunsuz proje uygulamasına olanak sağladı. Layher mühendisleri ile yakın işbirliği içindeki Macar genel inşaat şirketi Budai Műemlék Felújító Kft'deki proje yönetim ekibi, yenileme projesi için sadece ideal değil aynı zamanda uygun maliyetli bir çözüm arayışı içersindeydi. Şirketin Genel Müdürü Tamás Szécsi “Layher Şimşek İskele malzemesi üzerine Keder Roof XL çatı kaplamasının montajı, üçgen çatı üzerine esnek Layher Allround İskele ve büyük açıklığı köprülemek için Layher Allround FW Sistemi, projenin verimli ve uygun maliyetli bir şekilde uygulanmasını mümkün kılarken, bu özel binanın tarihi dokusunu güvenli bir şekilde korudu” dedi.

Proje güvenilirliği için dijital planlama

Bu tür bir projede kesinlikle iyi bir planlamaya gerek duyulmaktadır. İskele Bilgi Modellemesi ile iskeleye özel süreçlerin dijitalleştirilmesi proje ekiplerine yepyeni fırsatlar sunmaktadır. İskele ustası: “Bunun gibi kompleks iskele yapıları ile dijital planlama hızlı ve güvenilir kurulumu kolaylaştırmaktadır ve inşaat sahasındaki plan dışı çakışmalarının sonucu olarak ortaya çıkan zaman kayıplarının önüne geçmektedir. Nakliye ve montaj için gerçek zamanlı malzeme listesi, lojistik operasyonların önceden planlanmasını da önemli ölçüde basitleştirmektedir,” şeklinde açıklamalarda bulundu. her ikisi de LayPLAN SUITE'e entegre edilmiş olan LayPLAN CAD ve LayPLAN MATERIALMANAGER yazılım modülleri bu gibi projelerin ayrıntılı ve hassas önceden planlanmasını sağlar. Akabinde bu plana göre iskele hızlı, güvenilir ve uygun maliyetli bir şekilde kurulabilmekte ve proje aksamadan hayata geçirilebilmektedir.

Bir Keder Çatı ile taçlandırılmış Şimşek İskele ve Allround

Villa renovasyon projesinin gereksinimlerini optimum ve uygun maliyetli bir şekilde karşılamak için mühendisler bu proje için Sisteme entegre edilebilen, yüksek yük taşıma kapasitesine sahip Allround FW Sistemi’nin yanı sıra Layher’in Şimşek İskele ve Allround Sistemlerinden oluşan bir kombinasyonda karar kıldılar. Sándor Serdült, Layher Macaristan Genel Müdürü “işçiler binaların uzun saçak kenarlarındaki iskeleler kullanmak ve çatı kaplamasını da desteklemek durumunda kaldılar. Süreci hızlandırmak ve güvenliği en üst düzeye çıkarmak için SpeedyScaf kullanmaya karar verdik" diye açıkladı. SpeedyScaf hafif bir malzemeden yapılmıştır, sınırlı sayıda temel unsura sahiptir ve dikey bir yapıda cıvatalar olmadan mantıklı ve güvenli bir şekilde monte edilir, bu da geçme çerçeve sistemini bir çalışma veya destek iskelesi olarak ideal çözüm haline getirir. Mimarinin yüksek oranda yapısal olduğu ve rüzgar yüklerinin yüksek olduğu saçak kenarlarında proje yöneticileri, farklı standart uzunluklara sahip olması ve bina geometrisine daha kolay uyum sağlaması nedeniyle Allround İskele kullanmaya karar verdi. Yüksek yük taşıma kapasitesine sahip Allround FW Sistemi gibi doğru aksesuarlar sayesinde 33 metre uzunluğunda ve 28 metre açıklığa sahip çatı kaplaması için gerekli boylamasına merkezi desteği standart parçalarla gerçekleştirmek mümkün oldu.

Keder Çatı XL çatı kaplaması projeyi tam anlamıyla taçlandırdı. Listelenen binayı sadece havanın etkilerinden korumakla kalmaz, aynı zamanda proje ekibinin her türlü hava koşulunda çalışmasını sağlayarak şantiye verimliliğini artırır. Çok esnek Keder Çatı XL Sistemi, örtünün villanın çatı mimarisine tam olarak uyarlanmasını ve kemerli bir çatı yapısı oluşturulmasını mümkün kılmıştır. Ayrıca hızlı montaj için hafif alüminyum parçalara ve entegre profillere sahiptir.

Macar iskele uzmanlığı

İskeleyi kurmakla görevlendirilen şirket Stabil Építő Kft, aynı zamanda Budapeşte merkezlidir ve Layher'in güvenilir bir ortağıdır ve iskele montajı ve kiralama hizmetleri vermektedir. Genel Müdür Zsolt Halmavánszky, Layher ile ortaklıklarına değindi ve “Bize malzeme kalitesi, güvenilirlik ve esnekliğin ideal kombinasyonunu sundukları için her zaman Layher İskele Sistemlerini kullanıyoruz. Uzun yıllardır iskele işindeyiz, bu nedenle büyük bir rekabet avantajı sağlayan hızlı kurulumlar gerçekleştirmek için gerekli deneyime sahibiz” dedi. İskele sistemlerinin tümü gerekli ÉMI ve TÜV lisanslarına sahiptir ve pazarlara erişimi önemli ölçüde kolaylaştıran katı Avrupa Birliği gerekliliklerine uygundur. Macaristan'da Layher markası, diğer pazarlarda olduğu gibi “Alman mühendisliği” inovasyon, güvenlik ve kaliteyi temsil eder ve bu da ona güçlü bir USP sağlar. Tamás Szécsi sözlerini “Layher ile olan mükemmel ortaklığımız ve teknik desteklerinin bir sonucu olarak, müşterilerimizin tüm gereksinimleri için verimli çözümler sunabilmekteyiz ve proje ortağı olarak itibarımızı geliştirmiş bulunmaktayız,” diyerek tamamladı. Bu nedenle harika bir iskele işbirliği bakımından güzel bir örnek teşkil etti.

KULLANILAN İSKELELER:

Macar Tarihi Dokusunu Koruyoruz 01
Macar Tarihi Dokusunu Koruyoruz 02
Macar Tarihi Dokusunu Koruyoruz 03
Macar Tarihi Dokusunu Koruyoruz 04
Macar Tarihi Dokusunu Koruyoruz 05
Macar Tarihi Dokusunu Koruyoruz 06
Macar Tarihi Dokusunu Koruyoruz 07
Macar Tarihi Dokusunu Koruyoruz 08
Macar Tarihi Dokusunu Koruyoruz 09
Macar Tarihi Dokusunu Koruyoruz 10
Macar Tarihi Dokusunu Koruyoruz 11
Macar Tarihi Dokusunu Koruyoruz 12
Macar Tarihi Dokusunu Koruyoruz 13
Macar Tarihi Dokusunu Koruyoruz 14
Macar Tarihi Dokusunu Koruyoruz 15
Macar Tarihi Dokusunu Koruyoruz 16
Macar Tarihi Dokusunu Koruyoruz 17
Macar Tarihi Dokusunu Koruyoruz 18
Macar Tarihi Dokusunu Koruyoruz 20
Macar Tarihi Dokusunu Koruyoruz 21
Macar Tarihi Dokusunu Koruyoruz 9