KUSURSUZ BİR ŞANTİYE ÇALIŞMASI - LAYHER


BAŞARI HİKÂYELERİ – FİKİRLER. ÇÖZÜMLER. OLANAKLAR.

Genel Bakış


KUSURSUZ BİR ŞANTİYE ÇALIŞMASI

Berlin şehrinin merkezinde, Brandenburg Kapısı'na yaklaşık 1,6 km uzaklıkta ve doğu ile batı Almanya arasındaki eski sınırın üzerinde bulunan gösterişli yeni bir bina bugünlerde inşa ediliyor. Bu bina, tabloid formatta çalışan Alman gazetesi Bild’in yayınevi şirketi olan Axel Springer SE'nin yeni genel merkezi olacak. Ünlü Hollandalı mimar Rem Koolhaas’ın Schuetzenstrasse, Zimmerstrasse und Jerusalemer Strasse arasındaki 10.000 m² arazi üzerinde tasarladığı bina, ışık dolu mimarisi ve devasa atriumu ile yalnızca mimari meraklılarının değil aynı zamanda tarih meraklılarının da ilgisini çekiyor.

Destekleyici elemanlar ve asma katlar

Teupe & Söhne Gerüstbau GmbH şirketinin statik uzmanı, Teupe GmbH Stahl- und Maschinenbau firmasının Teknoloji Sorumlusu ve 14 kişilik teknik ekibin müdürü olan Dieter Gescher ile konuşurken, Axel Springer'ın nefes kesen yeni yapısı olan bu inşaat projesinin teknik detaylarından etkileniyorsunuz. Mimari, atriuma kadar olan ilk dört katın, beşinci kattan yukarı çatıya doğru uzanan bir merdiven oluşturması için tasarlanmış. Mümkün olduğu kadar çok destekleyici eleman olmadan da yapabilmek için tavanlar, "transfer destek elemanları” olarak adlandırılan büyük bir çelik yapıya asılıyor. Ancak, inşaat sürecinde 5,2 kN'ye kadar olan tekil yüklerin, Teupe tarafından hesaplanan Allround serisi bileşenler ve ağır yük kulelerinin birleşimi ile desteklenmesi gerekiyor. Teupe'nin üst düzey şantiye sorumlusu Ludger Schroer, “Burada yalnızca atriumda bu ağır yüklerle başa çıkmak için 125.000 m3 Layher Allround ekipmanı ve 1200 ton Teupe ağır yük kulesinden oluşan bir uzay çatı sistemine sahibiz” diyor. “Böylece, Layher’in malzeme ve “daha fazla olanak” kavramı, projelerimiz için bizi en iyi şekilde donatmaktadır” diye ekliyor Dieter Gescher.

İskeleciler için de dev bir proje

Projenin Kasım 2016 tarihinde yapımından sorumlu genel yüklenici Züblin tarafından işleme alınmasından beri, Teupe Group'un birçok yapı mühendisi ve teknisyeni bu büyük çaplı ve iddialı proje üzerinde çalışıyor. Gerekli iskelenin tüm statiği, teknik çizimleri ve iş planlaması şirketin kendisi tarafından hazırlandı. Modüler Layher Allround İskele Sistemi, iskele planlama sürecini çok daha kolay hale getirdi. Mart 2017 tarihinden beri iskele uzmanları, geniş alan iskelelerini ve destek iskelelerini, cephe iskelelerini ve koruyucu iskeleleri, merdiven kulelerini kurabilmek için daimi 20 kişiye varan ekiplerle çalışıyorlar. Alan iskelesi için 40 m'ye kadar yükseklikte olan Layher Allround iskele, destekli bir iskele olarak kurulmuş olup teupe ağır yük kulelerine ek olarak 12 kN / m² ile 40 kN / m² arası yüklere dayanmalıdır. Dieter Gescher, "Tavan yapısına yük transferi ve uzay çatı sisteminin aşama aşama sökülme işlemi, Ekim 2018'den Nisan 2019'a kadar olan dönem için planlanıyor. Bu, inşaat projesindeki önemli noktalardan biri olacak " diyor. Ludger Schroer, "Statiğe ek olarak, bu projedeki lojistik, büyük çapta bir zorluktu, çünkü şantiyedeki tüm iskele malzemeleri depolanamayacağı için ve 100'ün üzerinde tır kamyonunda malzemenin tam zamanında teslim edilmesi gerekiyordu," diye ekliyor.

60 yılı aşkın süredir en kaliteli çözümler

Sahibi tarafından yönetilen, orta ölçekli Teupe Grubu, Avrupa çapında faaliyet göstermektedir ve 400'den fazla çalışanı ile Almanya’daki iskele ve kalıp teknolojisi sektöründe piyasanın liderlerinden biridir. Aynı zamanda makine mühendisliği ve çelik yapı sektörlerinde başarılı bir firmadır. 1951 yılında Heinrich Teupe tarafından Stadtlohn'da ahşap iskele ve merdiven iskelesi için bir ticaret şirketi olarak kurulmuş olup, günümüzde Almanya, Avusturya ve İsviçre'de lokasyonlara sahiptir ve kurulduğu günden bu yana Layher müşterisi olmuştur. Ludger Schroer, “Teupe, yenilikçi ve yüksek kaliteli çözümler sunarak portföyünün optimizasyonu için sürekli çalışmaktadır. Çalışanlarımızın yenilikleri takip etmesi adına , Layher tarafından sunulan eğitim ve diğer hizmetlerden daima yararlanıyoruz ve Layher iletişim ortaklarımızla teknik uzmanlık ve iyi işbirliğine önem veriyoruz” diye belirtti.

KULLANILAN İSKELELER: