Geçici Bir Kaset Çatı Sistemi İle Esnek Yapı Koruması - LAYHER


BAŞARI HİKÂYELERİ – FİKİRLER. ÇÖZÜMLER. OLANAKLAR.

Genel Bakış


Geçici Bir Kaset Çatı Sistemi İle Esnek Yapı Koruması

Sistersiyen Manastırı Rechentshofen, Almanya'nın Stuttgart bölgesindeki Hohenhaslach şehrinin güney doğusundadır. Manastır, Gotik dönemin yerel mimariye yön vermeye başladığı 1240’lı yıllarda inşa edilmiştir. Günümüzde, o döneme ait bu binalar kültürel miras koruması altındadır ve kapsamlı bir binicilik merkezi açmak için restorasyon çalışmaları başlatılmıştır. Gelecek aylarda, uzman kişilerin arazideki yıkık dökük demirci binasında çalışmaya başladıklarını görebilirsiniz.

Heilbronn’daki Dittus İskele şirketinin Genel Müdürü Jörg Dittus, bu projeyi yürüten ekibine tamamen bağımsız Allround İskele kurdurdu. Bu iskele, restorasyon çalışmaları sırasında tarihi yapıyı hava koşullarından koruyacak olan 9 metre ve 12 metre yüksekliğinde tamamen kapalı bir Kaset Çatıyı destekliyordu. Dittus, “Şirketimiz 1967 yılında kurulduğundan beri yalnızca Layher ile çalışıyoruz, çünkü ihtiyaç duyduğumuz malzemenin kalitesini verimli ve güvenli bir şekilde bizlere sağlıyor” diyerek duyduğu güveni belirtti. “Yıllar boyunca biraraya gelen çeşitli Layher bileşenlerinin tamamen onaylı ekipman olduğu gerçeği, şirketime düşünebileceğim en yüksek yatırım güvenliği seviyesini sunuyor” dedi. Dittus'un şirketi, iskele sektöründeki çeşitli hizmetlere ilaveten tribün alanında da profesyonel çözümler sunmaktadır.

İşte bu: herşeyin birbiriyle uyumu

Dittus, demirci binasına yapı bakımından bağlantılı olan eski manastır şapelinin etrafında bir Allround İskele kurmak için beş kişilik bir ekip oluşturdu. Bu özel proje için iskele ve çatının tüm planlaması Layher Teknik Bölümü tarafından yapıldı. Şapel ve demirci binaların duvarlarının birbirine kenetlenmesi, koruyucu çatı yapısının Kaset Çatının bir kenarına ek destek olmadan dayanmasını sağlayacak bir çözüm olması demekti. Bu özellik, truss çatıya özel destek sağlamak için ilave bir çapraz monteli kafes kiriş ile çözülmüştü. Buna ek olarak, konsol iskele daha geniş bir temel ve ek balast ile rüzgâr etkisine karşı güvence altına alınmıştı. Yapı iskelelerinin parçaları hızlı ve doğru bir şekilde bir araya getirmesine izin veren mobil 60 tonluk bir katlanır vinç, zeminde güvenli bir şekilde önceden monte edilen 1,6 ton ağırlığında ve her biri 17 metre genişliğindeki altı truss montajına yardımcı oldu. Budanmadan korunan bir ağacın uzmanlar tarafından inşa edilmesi gerektiğinde, Layher malzemeleri mükemmel esnekliğini bir kez daha kanıtladı. Donma noktası ve kar yağışı civarındaki sıcaklıklar, çatı alanlarındaki iş güvenliği için ekstra bir zorluktu. Truss’ların tüm uzunluğu boyunca uzanan bir emniyet halatı kullandılar ve güvenli bir şekilde onlara bağlı güvenlik ekipmanı tarafından engellenmeden çalışmalarını sağladılar.

Sağlam ve son derece esnek

Layher Kaset Çatı, kamalar ve sıkıştırma plakaları ile sabitlenen üstte oluklu sac kasetlere sahip bir truss alt yapısından oluşur. İsteğe göre, şeffaf kaset elemanları şantiye alanına gerektiğinde ek gün ışığı sağlamak amaçlı kullanılabilir. Bağımsız bileşenler, yalnızca iki işçi tarafından güvenli bir konumdan montajı sağlayan uygun kollarla donatılmıştır. Bağımsız kaset elemanları, malzeme temini için kısa sürede tekrar kaldırılır. İnşaatta rahatlıkla yürünebilir ve yoğun kar yüküne karşı dayanıklı malzemelerdir. Layher Kaset Çatı hem Layher Şimşek İskeleye hem de Allround Sistemine uyumludur ve yalnızca şantiye alanlarında koruma için değil aynı zamanda Layher Koruma Sistemi ile geçici salon inşaatları için hızlı ve kolay bir çözüm sağlar. Tecrübeli iskele uzmanı Dittus “Layher sistemlerin en büyük avantajlarından biri, projelerimizin çoğunu pahalı veya zaman alan özel çözümlerin aksine tamamlamamızı sağlayan esnekliği ve mevcut standart bileşenlerinin geniş yelpazeye sahip olmasıdır” diye açıklamıştı.

Yeni olanaklar sağlayan çatı çözümleri

Hem iskele hem de tribün sektöründeki Jörg Dittus için Layher çatı yapım çözümleri ek piyasa potansiyeli sunar. Profesyonel yapı koruması, Layher Kaset Çatılarının ideal çözüm olduğu birçok alandan yalnızca biridir. Onlar aynı zamanda sahneler, sergiler veya konserler gibi büyük ve sağlam salon yapılarının hızlı bir şekilde yapımı için kullanılabilir. Dittus “Tüm Layher ürünlerinde olduğu gibi, çatı çözümlerinin hassas kalitesi ve doğru montajına daima güvenebiliriz” diye belirtti. “Bir planımız varsa veya planlamada teknik desteğe ihtiyaç duyarsak, teknik ofise bir çağrı yeterlidir. Bu kalite ve hizmet, Layher’in gerçekten önemli bir özelliğidir” diyerek Dittus konuşmayı özetlemiştir.

KULLANILAN İSKELELER: